Primitive Methodism in the Otley Circuit (3)

Taken from “The Eventide Review of Primitive Methodism in the Otley Circuit” by James Myers, first published 1920.

Local Preachers – Family Relationship or Only Same Surname

BROWN               Thomas & Willie of Otley – father & son

CAWOOD            Glover & James of Otley – 2 brothers

CLIFFE                   William & Jabez of Esholt – 2 brothers

GRIMSHAW       William & John of Calverley – distant relations

HARDAKER         William & John of Yeadon – father & son

HOLLINGS           Benjamin of Guiseley, Richard of Otley, James of Calverley & Thomas of Esholt – distant relations

HOULDEN           John & Martin of Rawdon & William of Horsforth: 3 brothers

MOSELEY             Mark, Joshua & David of Guiseley & Yeadon: 3 brothers

MYERS                  Joseph & James of Guiseley, Thomas of Yeadon & Michael of Burley – distant relations

RAWNSLEY         William & Philip of Rodley – 2 brothers

SHEPHERD          Thomas of Guiseley & Thomas of Burley in Wharfedale – no relation

SMITH                  Thomas of Rodley & Silvester of Guisley – no relation

STANSFIELD        George & Benjamin of Rawdon & William of Horsforth: 3 brothers

WHITAKER          James & John of Horsforth, father & son & John of Rawdon no relation

WOOD                  Stephen of Otley, Robert of Askwith and Jonas of Menston – distant relations

Primitive Methodism in the Otley Circuit (2)

Taken from “The Eventide Review of Primitive Methodism in the Otley Circuit” by James Myers, first published 1920.

Heroic Local Preachers of Olden Times in Otley Circuit of Primitive Methodism from 1840 to 1918

Those with an asterisk to their names indicates they became Christian Ministers in Primitive Methodism or in some other denomination.

W HBAINESHenryHATHERLEY*John RIGG
WilliamBALDWINJamesHEAPJosephROBINSON
ArthurBALDWINBenjamin HOLLINGSHROSS*
John BARRITTRichardHOLLINGSJosephSHADLOCK
Thomas BARWICKThomas HOLLINGSThomas SHEPHERD
JamesBATTYJamesHOLLINGSThomas SHEPHERD
John BAXTERJohn HOULDENSamuelSLADEN
JamesBINNSWilliam HOULDEN SilvesterSMITH
WilliamBIRDMartinHOULDEN*Jos. SMITH
SamuelBOOTHCharlesHUNTThomas SMITH
Thomas BROWNDanelIDLEWilliamSTANSFIELD 
WillieBROWN*John JACKSONGeorge STANSFIELD*
WilliamBRUMFITWilliamKEIGHLEYBenjamin STANSFIELD*
GloverCAWOODJohn KENDALLT HSTAPLES
JamesCAWOODRobertMARSDENWilliam TOWLER*
John CLAYTONJosephMORRELLBenjamin TOWN
WilliamCLIFFEJoshua MOSELEYWilliamUPTON
JabezCLIFFEDavidMOSELEYJamesWALMSLEY
JosephDOBSONMarkMOSELEY*W E WALMSLEY*
George GILL*MichaelMYERSAdamWATKINSON*
W EGLADWIN*JosephMYERSJohn WHITAKER
JamesGRAYSHAWJamesMYERSJamesWHITAKER
John GREETHAMThomas MYERSJohn WHITAKER
WilliamGRIMSHAWSimeonPATTISON*Mr.WILLIAMS
John GRIMSHAWJamesPAYNE*John WOMERSLEY
WilliamHALLSimeonPEARSONStephenWOOD
William HARDAKERHenryPEARSONRobertWOOD
John HARDAKERJonathanRADCLIFFE*JonasWOOD
JosephHARGREAVESThomas RATCLIFFE*RubenYEADON
HenryHARPERWilliamRAWNSLEYArthurYEADON
HenryHARRIS*PhilipRAWNSLEY*WilliamYEADON*
John HARRISON*George RAYNER

Primitive Methodism in the Otley Circuit (1)

Photographs of former stalwarts of the Primitive Methodist movement, taken from the The Eventide Review by James Myers, first published 1920.

James Myers (Guiseley)
Mrs Winterburn (left) First supervisor of Guisley Cradle Roll
Mrs Stewart (right) (Guiseley) Leader of Ladies Circle
William Perkins (Otley) Joseph Shadlock (Yeadon) Henry Coupland (Late of Yeadon)

Addingham Primitive Methodists

By Stanley Merridew

Whilst visiting Silsden Library on my quest for War Memorials I came across a real treasure:

SILSDEN PRIMITIVE METHODISTS by W J Robson published in 1910

It gives a detailed history of the Primitive Methodism movement within the former Silsden Primitive Methodist Circuit.  This included chapels at the following places:

Silsden, Addingham, Farnhill, Steeton, Cowling, Sutton in Craven, Eastburn & Glusburn

The main interest to those with Wharfedale ancestors is the Addingham Chapel.  The author states that, as with most early Primitive Methodist communities, the early meetings would have been held in the open air, but very early on they used a room at the Crown Inn.  Surprising, given their abhorrence of strong liquor! 

The author suggests the last link with those early days was a Mrs Richardson who died 13th February 1909 in her 79th year.  This could be Elllen Richardson born Addingham, shown in the 1901 census living at 4 Cross End with her husband William born Skyreholme.  Previously I found her in the 1861 Census, still single, living with her parents, John & Rachel Wilkinson, at “Rookery” in Addingham.  By 1871 her husband William was also there.  Their marriage was not in the parish church and unfortunately the Methodist records for Addingham at this date have not survived.  Ellen died as a result of a fall at home and is buried in Addingham churchyard.  Mi?

Mary Wall, born 12 Nov 1804, the daughter of William and Grace Wall, was another early convert.  According to the author, she was brought by her Uncle William Procter, who was a member of the Wesleyan movement.  Mary died young, on the 23rd July 1828.  Her burial is shown in the parish register on 24th July, age 24, living at Walmsley Bridge.  Other early converts were Elizabeth Rooking who died in June 1832 aged just 24 and Ellen Booth who died in 1847 aged 17. 

According to the Quarterly Meeting reports in 1830 that “Bros Gill, Page and  Fletcher of Silsden and Kenyon, Robinson, Smith and Brayshaw of Addingham form a committee and do their best in getting a chapel at Addingham.   In 1832 a Sunday school was started and services were at this time held at Addingham Low Mill. 

There is no other mention of this until 1837 when it stated in the Circuit Report that congregation at Addingham had purchased a plot of land and intended to build a chapel.  Then in 1838, “200 circulars are to be printed……..and Messrs Butcher and Fletcher follow these circulars to raise subscriptions for the chapel.”  They must have succeeded as by 1839 the chapel was opened.  However, there were several occasions when appeals were made far and wide to help maintain the building, collections at many of the local chapels and further afield.  One request was to the Manchester District. 

In 1844 the secretary was Jos. Harrison and the treasurer was J Lister with T Gelard as his assisitant.  There is further mention of Thomas Gelard, “The former part of his life was spent wickedly in the Army abroad.”  From 1839 until he died in 1848 he was the Chapel Keeper.

In 1893 the new trustees were J Newton, J Leadley ( Minister), A Gill, J Walmsley, GB Prior, FH Smith, D Cotton, J Roe, J Clennie, T Jackson, R Fletcher, T Fletcher, T Green, S Lund, B Binns.  Many of these may have been circuit officials from Silsden as several of the names do not appear at a quick glance in the 1891 census for the village.

Around 1880 a Sale of Work was held, I assume to boost the chapel funds and Hebden Wall gave a calf for sale and a resident named Williamson gave a bag of soot and a bag of turnips.  This could have been John Williamson of School Bridge Back Street as his occupation is shown as chimney sweep in the 1881 census.

There was a custom within the Methodist communities to provide the preachers with their meals as many had travelled long distances, probably of foot, there and back.  The author mentions Mr Barber (possibly Samuel), farmer of Home House Farm carried out this function for many years.   Later Nathan Smith (Main Street) formerly of Silsden, continued this until his death.  Then Hannah Pickard, wife of Abel, opened her home to the preachers.  

The author also mentions individuals and families who have held positions such as class leader, collectors for the missionary cause, stewards etc.  These include: Barber, Brayshaw, Dunn, Ellis, Harkness, Harrison, Hebden, Moorhouse, Parkinson, Prior, Walmsley, West, Wynn.  One former official, J Steele, went to Australia and died there.

Addingham produced several notable preachers who travelled the circuit.  The author named the following: Flesher Bland, Mark Robinson (who later emigrated to America), Sarah Brayshaw, Ann Robinson, W Hebden, T Tattersall, J Richardson, A Myers, A Dunn, J Read, J Robinson, R Jarman.

The author gives Sarah Brayshaw special mention.  She was born in Addingham 10th February 1808, became a preacher in 1831 and covered  a wide area, taking in the Grassington, Skipton, Keighley, Bingley and Otley circuits, mainly on foot.   She died 22nd January 1890.   The author devoted over two pages to her, so if she is “one of yours” you are very fortunate.

The Prior family also get special mention. John Prior was awarded the sum of thirty guineas in 1798 by the Society for Encouragement of Arts, Manufactures and Commerce.   He was the first to invent an escapement for watches.  Later in 1811 his son George was awarded ten guineas for creating the striking mechanism on a clock.  Both awards would have been small fortunes at that time.  Evidently he was asked to add the striking mechanism to Keighley Parish Church for a fee.  After fitting they failed to pay him, so he removed it until they settled.   George had a jewellery and watchmaking business in Leeds and is buried at Woodhouse Moor.  His gravestone states he was a native of Nesfield.,

One amusing tale recounts how Abe Steel, a trombone player at the chapel who had lost his front teeth, decided he would be able to play better with false teeth.  So he made himself a set out of wood!  However, not surprisingly, they failed to work.

Gargrave FC 1948/49

Gargrave FC 1st Team 1948/9
Back row (l-r): Gerry Aldersley (Coach), Jimmy Curry, Donald Cox (GK), Harry Tomlinson, Kenny Stowell, Alec Hodgson, George ‘Billy’ Reynoldson (centre-half), Tossie Aldersley (Coach)
Front row (l-r): Tommy Aldersley, George Preston, Ronnie Thwaites, Wilf Harling, Wilf Tennant.

Wigglesworth Clark’s Free School Lists of Pupils 1800, 1801, 1835,1868

Held at North Yorkshire Record Office at Northallerton

Catalogue Reference S/WGW 5/2

List of Pupils November 1800

Names of children who are free:
George HARDACRE

Thos COCKSHOTT

Benjamin CLARK

John KENYON

Richard WILDMAN

Richard HARGRAVES

Christopher CLARK

Robert HELM

Christopher SILVERWOOD

Robert SILVERWOOD

John OLDFIELD

Richard MOORE

John MOORE

Richard BRADLEY

Christopher COATS

Robert COATS

William COATS

John HARGRAVES

James WOLFENDEN

William STANDING

John CLARK

Richard OLDFIELD

Thomas MOORE

John DICKENSON

Richard COATES

Henry LEECH

Thomas SILVERWOOD

John COATES

Stephen OLDFIELD

Ann ABBOTSON

Isabel WOLFENDEN

Ellen WOLFENDEN

Ann WOLFENDEN

Isabel LEECH

Elizabeth CLARK

Jane COOK

Margaret MOORE

Hannah MARSDEN

Names of Scholars who are not free:

James HARGRAVES Liverpool

Thomas HARGRAVES Liverpool

John BAYNES Settle

Christopher HOLGATE Tosside

William HARDACRE Long Preston

William FORT Long Preston

Benjamin FRANKLAND Scale, Halton West

Henry TOMLINSON Paythorn

List of Pupil 22nd May 1801

Thomas COCKSHOTT

George HARDACRE

Richard WILDMAN

John KENYON

Richard BRADLEY

Robert COATS

William COATS

John HARGRAVES

James WOLFENDEN

John CLARK Indisposed

Christopher WALKER

John DICKENSON Indisposed

Thomas MOORE

Richard COATS

Richard OLDFIELD Indisposed

Thomas SILVERWOOD

Adam SILVERWOOD

James LAWSON Indisposed

Stephen OLDFIELD Indisposed

John COATS Indisposed

An ABBOTSON

Isabel WOLFENDEN

Ellen WOLFENDEN

Ann WOLFENDEN

Jane COOK

Margaret MOORE

Betty COATS

Betty LAWSON

Mary LAWSON

Hannah MARSDEN

Eve SMITH Indisposed

Betty WILDMAN

Isabel WILDMAN

Alice CLARK Indisposed

Margaret CLARK Indisposed

List of Pupils 24th November 1801

Thomas COCKSHOTT

George HARDACRE

Richard WILDMAN

Benjamin CLARK

Christopher CLARK

John MOORE

Richard BRADLEY

Robert COAT

William COAT

Christopher WALKER

James WOLFENDEN

John CLARK

William STANDING

Richard COATS

Thomas MOORE

Richard OLDFIELD

John DICKENSON

Thomas SILVERWOOD

Stephen OLDFIELD

Robert COCKSHOTT

John COAT

William DICKENSON

Thomas TOMLINSON

Ann ABBOTSON

Isabel WOLFENDEN

Sarah STANDING

Betty WILDMAN

Ann WOLFENDEN

Isabel HARGRAVES

Betty CLARK

Jane COOK

Margaret MOORE

Betty BRADLEY

Betty SILVERWOOD

Hannah MARSDEN

Mary CLARK

Alice CLARK

Margaret CLARK

Ellen OLDFIELD

Payable Scholars

Sarah HARGRAVES Liverpool

James HARGRAVES Liverpool

Thomas HARGRAVES Liverpool

Betty HARGRAVES Liverpool

John BAYNES Settle

Thomas DUERDEN Halton West

William AUSTIN Gisburn Forest

Henry TOMLINSON Paythorn

William BRADLEY Settle

                                                                                    Thomas Wildman Schoolmaster

List of Pupils 1835

Leonard CLARK

Richard WILDMAN

Anthony OLDFIELD

Thomas LAWSON

William GREEN

James SILVERWOOD

John DICKINSON

William TOMLINSON

James FELL

James WOLFENDEN

Stephen TODD

John COAT

Richard OLDFIELD

John GREENWOOD

John SILVERWOOD

Obediah COAT

Stephen OLDFIELD

William DICKINSON

John WOLFENDEN

Richard DICKINSON

Richard ABBOTSON

Lawrence LEECH

George ATKINSON

Thomas SILVERWOOD

Richard WILDMAN

Leonard WILSON

John TOMLINSON

John LATHAM

Wm. B DICKINSON

Henry LAWSON

Thomas ABOTSON

Thomas BRADLEY

Charlotte LAWSON

Ellen PEEL

Elizabeth CLARK

Mary OLDFIELD

Elizabeth WILDMAN

Ellen FELL

Elizabeth HARGRAVES

Margaret HARGRAVES

Isabella PEEL

Margaret PEEL

Ann OLDFIELD

Betty TOMLINSON

Elizabeth LATHAM

Elizabeth LATHAM

Mary LAWSON

Alice LAWSON

Jane GREEN

Jane HELM

Margaret LEECH

Ann LEECH

Jane LEECH

Ellen LATHAM

Mary GREENWOOD

Jane ABBOTSON

M A ABBOTSON

Ellen SLAYDEN

Mary SLAYDEN

Ellen OLDFIELD

Isabella CLARK

Isabella GREENWOOD

Ellen OLDFIELD

List of Pupils 25th July to 15th December 1868

Thomas CATON

Harriet Ann CLARK

Margaret CLARK

Sarah CLARK

Robert Thomas CLARK

Thomas CLARK

Ellen DICKINSON

Henry DICKINSON

Alice EARNSHAW

Ambrose EARNSHAW

John EARNSHAW

Ellen FEARNLEY

James FEARNLEY

Thomas GREEN

Fred Henry HILL

John Wm. HILL

Tom Stanley HILL

Wm. JACKMAN

Luke REYNOLDS

Henry TAYLOR

James Wm. TAYLOR

John TAYLOR

George PARKER

John PARKER

Sarah Ann PARKER

George SNOWDEN

Hannah SPENCER

Julia THROUP

Jackson Robert THROUP

Ann TODD

Margaret TODD

Anthony TODD

Mary TOMLINSON

Elizabeth TOMLINSON

William TOMLINSON

Thomas TOMLINSON

Reuben TOMLINSON

Ann WOLFENDEN

Mary WOLFENDEN

William WOLFENDEN

Thomas WOLFENDEN

Sarah Jane WOOD

Wigglesworth School Attendance Register 1900-1901

Held at North Yorkshire Record Office at Northallerton

Catalogue Reference S/WGW 5/3/38-40

Age   1st May 1900   1st Qtr Ending 31st July 1900 2nd Qtr  Ending 31st Oct 1900 3rd Qtr Ending  31st Jan 1901
Y   M Girls
13 7 Ella MANSERGH Attended Attended
13 5 Nellie FELL left 4/5
12 8 Agnes CLARK Attended Attended Attended
12 4 Mary E ROBINSON Attended Attended
13 10 Lillie THORNBER Attended Attended Attended
12 5 Ellen ROBINSON Attended Attended Attended
11 4 Belle TODD (Isabel A) Attended Attended Attended
11 6 Ada HOLGATE Attended Attended Attended
12 5 Mary REDMAYNE Attended Attended Attended
10 6 Elizabeth REDMAYNE Attended Attended Attended
9 8 Ellen LAWSON Attended Attended Attended
9 5 Alice FELL Attended Attended Attended
9 6 Annie CLARK Attended Attended Attended
9 0 Lizzie HARGRAVES (Eliz.) Attended Attended Attended
8 7 Minnie ROBINSON Attended Attended Attended
9 5 Lillian Hare ROBINSON Attended Attended Attended
10 6 Annie ASHTON Attended Attended Attended
9 5 Mary A EARNSHAW Attended Attended Attended
9 5 Mary H SAVAGE Attended Attended Attended
6 11 Ann Agnes EARNSHAW Attended Attended Attended
9 6 Mary Jane HARRISON adm 4/5 Attended Attended
blank Jane S SANDERSON Admitted Attended Attended
7 8 * Kay CHAMLEY Admitted 24/8
blank Eliz. Ann PARKER Admitted Attended
blank Mary Jane PARKER Admitted Attended
BOYS
13 5 Wilfred LAWSON Attended left 16/11
13 5 Greenwood JACKSON Attended Attended Attended
13 2 Arthur WATSON Attended Attended Attended
14 1 George ROINSON Attended Attended
14 3 Richard NOWELL Attended Attended
12 5 William FELL Attended Attended Attended
11 0 John W JACKSON Attended Attended Attended
11 6 Stephen FELL Attended Attended Attended
11 6 Mark WATSON Attended Attended Attended
10 7 Thomas B FELL Attended Attended Attended
11 5 Thomas HARRISON Attended Attended Attended
8 1 Clarence HODGSON Attended Attended Attended
7 9 Harry MORPHET Attended Attended
8 11 Enoch ASHTON Attended Attended
6 4 John HODGSON Attended Attended
7 3 * Wm. BUGGS Attended
12 7 * Wm. HOLMES Attended
9 10 * Richard HOLMES Attended
7 7 * John HOLMES Attended
14 3 Richard NOWELL Attended Attended
12 5 William FELL Attended Attended Attended
11 0 John W JACKSON Attended Attended Attended
11 6 Stephen FELL Attended Attended Attended
11 6 Mark WATSON Attended Attended Attended
10 7 Thomas B FELL Attended Attended Attended
11 5 Thomas HARRISON Attended Attended Attended
8 1 Clarence HODGSON Attended Attended Attended
7 9 Harry MORPHET Attended Attended
8 11 Enoch ASHTON Attended Attended
6 4 John HODGSON Attended Attended
7 3 * Wm. BUGGS Attended
12 7 * Wm. HOLMES Attended
9 10 * Richard HOLMES Attended
7 7 * John HOLMES Attended
Infants
5 8 Walter CLARK Attended Attended Attended  
5 10 Bernard ROBINSON Attended Attended Attended  
5 11 Grace MORPHET Attended Attended Attended  
6  1 Clara HARGRAVE Attended Attended Attended  
4 3* Arthur HODGSON Attended Attended  
5 1* George BUGGS Attended  
4 5* James ADDY Attended  
blank Henry PARKER  
blank Albert BUGGS  
 
NOTE * AGE WHEN ADMITTED  

Stainforth Churchwarden’s Accounts 1904/1905

Held at North Yorkshire Record Office at Northalleton

Catalogue Reference PR/SNF 3/1

April 1904 For Pew Rents

Mrs John Towler            2 sittings 9s 0d

Mr Jas. Greenwood       2 sittings 9s 0d

Mr W Foster                  5 sittings £1 2 6d

Mrs Slackhouse  12 sittings £2 14 6d

Mrs Knowles                  11 sittings £2 9 6d      

Miss Pickard                  2 sittings 9s 0d

Mrs R Parker                  1 sitting 4s 6d 

Mrs WG Perfect 7 sittings £1 11 6d

Mrs J Sharp                    2 sittings 9s 0d           

Mr J Banks                     1 sitting 4s 6d

Mrs H Mitton                 2 sittings 9s 0d

Mr J Swinbank               2 sittings 9s 0d

Mrs Maudsley                1 sitting 4s 6d

Mrs Smith                      1 sitting 4s 0d

Miss Wilson                   1 sitting 4s 0d

Mr Geo. Lund                 donation 3s 0d

Messrs Sedgwick           2 sittings 9s 0d

28th July 1905 To Mrs Barrett 3 month’s salary as Harmonium

18th September To Bellringers 6/8d each

6th November To Mrs Barrett 3 month’s salary as Harmonium

6th November To A Parker for candles

6th November To Thos Thistlethwaite for church cleaning

6th November To John Greenbank & John Parker 11/- cables for bellringing

20th November To E Parker for repairing bells & ropes

Newby (Clapham) School Admission Register Index 1889-1892

Held at North Yorkshire Record Office at Northallerton

Catalogue Reference S/NEW 2

Date of Adm Surname Forename Parent or Guardian Address Last School Attended
11/05/91 ACROYDE George blank Green Close blank
20/06/92 BATEMAN Martha blank Newby blank
26/08/89 DAWSON Annie Isabel Edward Cold Cotes Newby
11/05/91 DAWSON Mary A Edward Cold Cotes blank
12/05/90 DUCKETT Jane Anne James Newby blank
 19/08/89 EASTERBY Joseph Joseph Newby Newby
 19/08/89 EASTERBY John Joseph Newby Newby
 19/08/89 EASTERBY Miles Joseph Newby blank
13/01/90 ELLAM Milly Peggy Newby Newby
26/08/89 FARRADAY Robert blank Cold Cotes Ingleton
26/08/89 FARRADAY John blank Cold Cotes blank
 19/08/89 HEAPS Elizabeth Robert Newby Clapham
 19/08/89 HEAPS Christopher Robert Newby Newby
 19/08/89 HEAPS Sarah Robert Newby Clapham
19/08/89 MARKLEW Anthony Sml Abel Newby blank
 19/08/89 MARKLEW Hetty Abel Newby Newby
28/04/90 MARKLEW Anthony S Abel Newby Newby
26/08/89 METCALFE Annie William Gearstones Newby
26/08/89 METCALFE Sarah William Gearstones Newby
21/06/92 MOORE Richard Richard Crooklands blank
 19/08/89 NEWHOUSE Margt. Isabel John Newby Hall Newby
 19/08/89 NEWHOUSE Tom John Newby Hall Newby
 19/08/89 NEWHOUSE Mary John Newby Hall Newby
 19/08/89 NEWHOUSE Margt. Betty James Newby Cote blank
26/08/89 NEWHOUSE Thomas James Newby Cote Clapham
16/09/90 NEWHOUSE Mary Grace James Newby Cote Newby
20/06/92 NEWHOUSE John John Newby Hall blank
16/02/91 PRITCHARD Richard Richard Newby Cote blank
02/09/89 ROBINSON Eliz. Alice Richard Newby Newby
02/09/89 ROBINSON Mary blank Cold Cotes blank
02/09/89 SMITH Thomasine blank Cold Cotes blank
20/08/89 TAYLOR Mary Miles Newby Newby
20/08/89 TAYLOR William Miles Newby Newby
20/08/89 TAYLOR Thomas Miles Newby Newby
02/09/89 TAYLOR Sarah Ellen James Newby Newby
02/09/89 TAYLOR Margt. Annie James Newby Newby
16/02/91 TAYLOR Florence L Alice Newby blank
 19/08/89 unreadable Annie R D Metcalfe Croft House Austwick
21/06/92 WHITFIELD Barbara Miles Green Close blank
21/06/92 WHITFIELD Lena Miles Green Close blank
02/06/90 WHITHAM George blank Green Close blank
02/06/90 WHITHAM Samuel blank Green Close blank
 19/08/89 WILSHAW Grace Mary Scale Mire Newby
 19/08/89 WOODS Isabelle Christopher Newby Newby
 19/08/89 WOODS Jane Christopher Newby Newby
26/08/89 WOODS Elizabeth Christopher Newby Clapham
24/09/90 WOODS Margaret Christopher Newby blank

Litton School Admission Register 6th October 1913 to 10th February 1919

Held at North Yorkshire Record Office at Northallerton

Catalogue Reference S/LTN

Adm date Re-adm date Scholar’s Name Parent or Guardian Address Date of Birth Previous School Attended Date Leaving Reason
06/10/13 BRAMLEY Florence Mary Bramley Hugh Carr West Farm Litton 04/06/06 Arncliffe Church blank left
06/10/13 COATSWORTH Phoebe J Coatsworth Thos. Hill Top Farm Litton 03/01/06 Arncliffe Church blank left
06/10/13 COATSWORTH Mary H. Coatsworth Thos. Hill Top Farm Litton 05/04/03 Arncliffe Church 07/04/16 labour cert
06/10/13 GILL Marjorie S Gill Francis Croft House Litton 28/07/05 Arncliffe Church 16/11/18 left n/hood
06/10/13 GILL Margaret Slinger Gill Francis Croft House Litton 10/05/01 Arncliffe Church 11/09/14 CM Scholarship
06/10/13 LEYLAND Ethel Mary Leyland Thos H. East Garth Litton 13/05/02 Arncliffe Church 12/05/16 age limit
06/10/13 LEYLAND Herbert Wm. Leyland Thos H. East Garth Litton 19/09/03 Arncliffe Church 19/09/16 labour cert
06/10/13 LEYLAND Owen Leyland Thos H. East Garth Litton 14/12/04 Arncliffe Church 21/12/17 labour cert
06/10/13 PULLAN Eva Pullan Alfred Armistead’s Farm Ltn 09/11/02 Arncliffe Church 06/11/14 labour cert
06/10/13 PULLAN Mary Pullan Alfred Armistead’s Farm Ltn 23/01/04 Arncliffe Church 23/01/17 labour cert
06/10/13 SPENCER Thomas Spencer Robert Litton Hall 28/03/06 Arncliffe Church 29/03/19 labour cert
06/10/13 SPENCER James Spencer Robert Litton Hall 24/01/05 Arncliffe Church 25/01/18 labour cert
06/10/13 COATSWORTH John Thos. Coatsworth Thos. Hill Top Farm Litton 27/01/08 none 04/04/21 labour cert
06/10/13 LEYLAND Lizzie Leyland Thos H. East Garth Litton 07/05/08 Arncliffe Church 07/04/14 in hospital
06/10/13 LEYLAND Margt. Alice Leyland Thos H. East Garth Litton 03/10/06 Arncliffe Church blank left age
06/10/13 SPENCER Mary Jane Spencer Robert Litton Hall Farm 23/12/08 Arncliffe Church 13/01/22 labour cert
10/08/14 LEYLAND Elizabeth Leyland Thos H. East Garth Litton 07/05/08 Litton Council 23/12/21 labour cert
11/01/15 SPENCER William Spencer Robert Litton Hall Farm 08/12/11 none 18/12/25 age limit 14
15/03/15 PULLAN Maurice Pullan Alfred Armistead’s Farm Ltn 12/03/10 none 31/03/24 age limit
03/05/15 DIXON James Arthur Dixon John Selside Horton 06/02/05 Selside Horton 27/08/15 ret to Horton
26/05/15 LEYLAND Dorothy Leyland John East Garth Litton 19/03/92 Wawne St Hull 05/07/15 left district
16/08/15 COATSWORTH Laidlaw Coatsworth Thos. Hill Top Farm Litton 21/07/10 none 12/05/22 to Halton Gill
20/09/15 RIDINGS Jessie Alexandra Ridings (?) Queen’s Arms Litton 1910 blank blank left district
02/10/16 BATTERSBY Henry Battersby Arthur Post Office Litton 23/11/11 none 12/03/26 age limit 14
02/10/16 PULLAN Anise Pullan Alfred Armistead’s Farm Ltn 26/12/11 none 18/12/25 age limit 14
20/08/16 8/4/18 BALLARD Henry MW Ballard Henry Ell. Beck House Litton 19/08/12 Kirkby Lonsdale 23/04/23 ret. to K Lonsdale 26/10/17              to Settle
08/04/18 METCALFE Edith Annie Metcalfe John Sawyersgarth Litton 06/11/06 Blacks Council 21/07/20 labour cert
08/04/18 METCALFE Ida Nancy Metcalfe John Sawyersgarth Litton 11/09/11 Blacks Council 15/10/25 age limit 14
08/04/18 METCALFE John Metcalfe John Sawyersgarth Litton 27/03/10 Blacks Council 31/03/24 age limit 14
23/09/18 METCALFE Walter Metcalfe John Sawyersgarth Litton 23/09/13 none 14/10/27 age limit
01/10/18 FALSHAW Nora Falshaw Frederick Stonelands 08/06/07 Arncliffe  03/11/19 ret to Buckden
14/10/18 GREY Squire Lester Grey Arthur Lister Queen’s Arms Litton 23/06/10 Carleton Bfd 04/07/24 age limit 14
05/11/18 CROSLAND Alice Mrs Grey Queen’s Arms Litton 22/12/07 St Jas. Thornton blank left district
18/11/18 COATSWORTH Fanny Coatsworth Thos. Hill Top Farm Litton 16/11/13 none 12/05/22 to Halton Gill
10/02/19 SPENCER Ada Spencer Robert Litton Hall 08/02/14 none 30/03/28 age limit