Prince Henry’s Grammar School Otley

The Otliensian

Journal of Prince Henry’s Grammar School

Summer Term 1955

CHESS CLUB

Junior Section       Champion P Bradley (1X)        Runner up N D Boyd (2x)

Senior Section      Champion E P Gambles (5x)     Runner up D  Tomlinson (5)

CROSS COUNTRY Senior winner M Lowe (Fx)   Junr winner A Chapman (D)

CRICKET TEAM G F Moxon, B Atkinson, K Butterill, R J Wilson, J C R Dyckoff, J F Dawson, C Burrow, R Cliffe, M Oddie, D Wilkinson, B Dobson, M Rhodes, R Baxter, T Harrison, S Walker

TENNIS TEAM    P Wigglesworth, Margaret Barrett, Joan Spenceley, Jane Leech, Ann  Rhodes, Margaret Brown   

ROUNDERS TEAM      L Hellewell, V Finch, R Atkinson, C Brown, A Leeming, R Mortimer, J Hartridge, C Garside, P Normington, J Greenwood, K Greenwood, P Bennison, B Hutchinson

ARTICLES  & POEMS

COMMENDED    5X Josephine Symes, 4x Janet Bartle, Kathryn Swann,

                             3x Josephine Hartridge, Sandra Kellet, Gillian Rawling,

                             3a Pamela Robinson, 3b D Girt, Linda Hardisty

                   2x N Boyd, G F Clark, N Spencer, Evelyn Friend,

Diane  Hayes,

1x P Bradley, K Lee, Linda Dawson, Carol Hurley, Pauline Marshall, Anna Smith, Joan Smith

Wigglesworth Clark’s Free School Lists of Pupils 1800, 1801, 1835,1868

Held at North Yorkshire Record Office at Northallerton

Catalogue Reference S/WGW 5/2

List of Pupils November 1800

Names of children who are free:
George HARDACRE

Thos COCKSHOTT

Benjamin CLARK

John KENYON

Richard WILDMAN

Richard HARGRAVES

Christopher CLARK

Robert HELM

Christopher SILVERWOOD

Robert SILVERWOOD

John OLDFIELD

Richard MOORE

John MOORE

Richard BRADLEY

Christopher COATS

Robert COATS

William COATS

John HARGRAVES

James WOLFENDEN

William STANDING

John CLARK

Richard OLDFIELD

Thomas MOORE

John DICKENSON

Richard COATES

Henry LEECH

Thomas SILVERWOOD

John COATES

Stephen OLDFIELD

Ann ABBOTSON

Isabel WOLFENDEN

Ellen WOLFENDEN

Ann WOLFENDEN

Isabel LEECH

Elizabeth CLARK

Jane COOK

Margaret MOORE

Hannah MARSDEN

Names of Scholars who are not free:

James HARGRAVES Liverpool

Thomas HARGRAVES Liverpool

John BAYNES Settle

Christopher HOLGATE Tosside

William HARDACRE Long Preston

William FORT Long Preston

Benjamin FRANKLAND Scale, Halton West

Henry TOMLINSON Paythorn

List of Pupil 22nd May 1801

Thomas COCKSHOTT

George HARDACRE

Richard WILDMAN

John KENYON

Richard BRADLEY

Robert COATS

William COATS

John HARGRAVES

James WOLFENDEN

John CLARK Indisposed

Christopher WALKER

John DICKENSON Indisposed

Thomas MOORE

Richard COATS

Richard OLDFIELD Indisposed

Thomas SILVERWOOD

Adam SILVERWOOD

James LAWSON Indisposed

Stephen OLDFIELD Indisposed

John COATS Indisposed

An ABBOTSON

Isabel WOLFENDEN

Ellen WOLFENDEN

Ann WOLFENDEN

Jane COOK

Margaret MOORE

Betty COATS

Betty LAWSON

Mary LAWSON

Hannah MARSDEN

Eve SMITH Indisposed

Betty WILDMAN

Isabel WILDMAN

Alice CLARK Indisposed

Margaret CLARK Indisposed

List of Pupils 24th November 1801

Thomas COCKSHOTT

George HARDACRE

Richard WILDMAN

Benjamin CLARK

Christopher CLARK

John MOORE

Richard BRADLEY

Robert COAT

William COAT

Christopher WALKER

James WOLFENDEN

John CLARK

William STANDING

Richard COATS

Thomas MOORE

Richard OLDFIELD

John DICKENSON

Thomas SILVERWOOD

Stephen OLDFIELD

Robert COCKSHOTT

John COAT

William DICKENSON

Thomas TOMLINSON

Ann ABBOTSON

Isabel WOLFENDEN

Sarah STANDING

Betty WILDMAN

Ann WOLFENDEN

Isabel HARGRAVES

Betty CLARK

Jane COOK

Margaret MOORE

Betty BRADLEY

Betty SILVERWOOD

Hannah MARSDEN

Mary CLARK

Alice CLARK

Margaret CLARK

Ellen OLDFIELD

Payable Scholars

Sarah HARGRAVES Liverpool

James HARGRAVES Liverpool

Thomas HARGRAVES Liverpool

Betty HARGRAVES Liverpool

John BAYNES Settle

Thomas DUERDEN Halton West

William AUSTIN Gisburn Forest

Henry TOMLINSON Paythorn

William BRADLEY Settle

                                                                                    Thomas Wildman Schoolmaster

List of Pupils 1835

Leonard CLARK

Richard WILDMAN

Anthony OLDFIELD

Thomas LAWSON

William GREEN

James SILVERWOOD

John DICKINSON

William TOMLINSON

James FELL

James WOLFENDEN

Stephen TODD

John COAT

Richard OLDFIELD

John GREENWOOD

John SILVERWOOD

Obediah COAT

Stephen OLDFIELD

William DICKINSON

John WOLFENDEN

Richard DICKINSON

Richard ABBOTSON

Lawrence LEECH

George ATKINSON

Thomas SILVERWOOD

Richard WILDMAN

Leonard WILSON

John TOMLINSON

John LATHAM

Wm. B DICKINSON

Henry LAWSON

Thomas ABOTSON

Thomas BRADLEY

Charlotte LAWSON

Ellen PEEL

Elizabeth CLARK

Mary OLDFIELD

Elizabeth WILDMAN

Ellen FELL

Elizabeth HARGRAVES

Margaret HARGRAVES

Isabella PEEL

Margaret PEEL

Ann OLDFIELD

Betty TOMLINSON

Elizabeth LATHAM

Elizabeth LATHAM

Mary LAWSON

Alice LAWSON

Jane GREEN

Jane HELM

Margaret LEECH

Ann LEECH

Jane LEECH

Ellen LATHAM

Mary GREENWOOD

Jane ABBOTSON

M A ABBOTSON

Ellen SLAYDEN

Mary SLAYDEN

Ellen OLDFIELD

Isabella CLARK

Isabella GREENWOOD

Ellen OLDFIELD

List of Pupils 25th July to 15th December 1868

Thomas CATON

Harriet Ann CLARK

Margaret CLARK

Sarah CLARK

Robert Thomas CLARK

Thomas CLARK

Ellen DICKINSON

Henry DICKINSON

Alice EARNSHAW

Ambrose EARNSHAW

John EARNSHAW

Ellen FEARNLEY

James FEARNLEY

Thomas GREEN

Fred Henry HILL

John Wm. HILL

Tom Stanley HILL

Wm. JACKMAN

Luke REYNOLDS

Henry TAYLOR

James Wm. TAYLOR

John TAYLOR

George PARKER

John PARKER

Sarah Ann PARKER

George SNOWDEN

Hannah SPENCER

Julia THROUP

Jackson Robert THROUP

Ann TODD

Margaret TODD

Anthony TODD

Mary TOMLINSON

Elizabeth TOMLINSON

William TOMLINSON

Thomas TOMLINSON

Reuben TOMLINSON

Ann WOLFENDEN

Mary WOLFENDEN

William WOLFENDEN

Thomas WOLFENDEN

Sarah Jane WOOD

Wigglesworth School Attendance Register 1900-1901

Held at North Yorkshire Record Office at Northallerton

Catalogue Reference S/WGW 5/3/38-40

Age   1st May 1900   1st Qtr Ending 31st July 1900 2nd Qtr  Ending 31st Oct 1900 3rd Qtr Ending  31st Jan 1901
Y   M Girls
13 7 Ella MANSERGH Attended Attended
13 5 Nellie FELL left 4/5
12 8 Agnes CLARK Attended Attended Attended
12 4 Mary E ROBINSON Attended Attended
13 10 Lillie THORNBER Attended Attended Attended
12 5 Ellen ROBINSON Attended Attended Attended
11 4 Belle TODD (Isabel A) Attended Attended Attended
11 6 Ada HOLGATE Attended Attended Attended
12 5 Mary REDMAYNE Attended Attended Attended
10 6 Elizabeth REDMAYNE Attended Attended Attended
9 8 Ellen LAWSON Attended Attended Attended
9 5 Alice FELL Attended Attended Attended
9 6 Annie CLARK Attended Attended Attended
9 0 Lizzie HARGRAVES (Eliz.) Attended Attended Attended
8 7 Minnie ROBINSON Attended Attended Attended
9 5 Lillian Hare ROBINSON Attended Attended Attended
10 6 Annie ASHTON Attended Attended Attended
9 5 Mary A EARNSHAW Attended Attended Attended
9 5 Mary H SAVAGE Attended Attended Attended
6 11 Ann Agnes EARNSHAW Attended Attended Attended
9 6 Mary Jane HARRISON adm 4/5 Attended Attended
blank Jane S SANDERSON Admitted Attended Attended
7 8 * Kay CHAMLEY Admitted 24/8
blank Eliz. Ann PARKER Admitted Attended
blank Mary Jane PARKER Admitted Attended
BOYS
13 5 Wilfred LAWSON Attended left 16/11
13 5 Greenwood JACKSON Attended Attended Attended
13 2 Arthur WATSON Attended Attended Attended
14 1 George ROINSON Attended Attended
14 3 Richard NOWELL Attended Attended
12 5 William FELL Attended Attended Attended
11 0 John W JACKSON Attended Attended Attended
11 6 Stephen FELL Attended Attended Attended
11 6 Mark WATSON Attended Attended Attended
10 7 Thomas B FELL Attended Attended Attended
11 5 Thomas HARRISON Attended Attended Attended
8 1 Clarence HODGSON Attended Attended Attended
7 9 Harry MORPHET Attended Attended
8 11 Enoch ASHTON Attended Attended
6 4 John HODGSON Attended Attended
7 3 * Wm. BUGGS Attended
12 7 * Wm. HOLMES Attended
9 10 * Richard HOLMES Attended
7 7 * John HOLMES Attended
14 3 Richard NOWELL Attended Attended
12 5 William FELL Attended Attended Attended
11 0 John W JACKSON Attended Attended Attended
11 6 Stephen FELL Attended Attended Attended
11 6 Mark WATSON Attended Attended Attended
10 7 Thomas B FELL Attended Attended Attended
11 5 Thomas HARRISON Attended Attended Attended
8 1 Clarence HODGSON Attended Attended Attended
7 9 Harry MORPHET Attended Attended
8 11 Enoch ASHTON Attended Attended
6 4 John HODGSON Attended Attended
7 3 * Wm. BUGGS Attended
12 7 * Wm. HOLMES Attended
9 10 * Richard HOLMES Attended
7 7 * John HOLMES Attended
Infants
5 8 Walter CLARK Attended Attended Attended  
5 10 Bernard ROBINSON Attended Attended Attended  
5 11 Grace MORPHET Attended Attended Attended  
6  1 Clara HARGRAVE Attended Attended Attended  
4 3* Arthur HODGSON Attended Attended  
5 1* George BUGGS Attended  
4 5* James ADDY Attended  
blank Henry PARKER  
blank Albert BUGGS  
 
NOTE * AGE WHEN ADMITTED  

Newby (Clapham) School Admission Register Index 1889-1892

Held at North Yorkshire Record Office at Northallerton

Catalogue Reference S/NEW 2

Date of Adm Surname Forename Parent or Guardian Address Last School Attended
11/05/91 ACROYDE George blank Green Close blank
20/06/92 BATEMAN Martha blank Newby blank
26/08/89 DAWSON Annie Isabel Edward Cold Cotes Newby
11/05/91 DAWSON Mary A Edward Cold Cotes blank
12/05/90 DUCKETT Jane Anne James Newby blank
 19/08/89 EASTERBY Joseph Joseph Newby Newby
 19/08/89 EASTERBY John Joseph Newby Newby
 19/08/89 EASTERBY Miles Joseph Newby blank
13/01/90 ELLAM Milly Peggy Newby Newby
26/08/89 FARRADAY Robert blank Cold Cotes Ingleton
26/08/89 FARRADAY John blank Cold Cotes blank
 19/08/89 HEAPS Elizabeth Robert Newby Clapham
 19/08/89 HEAPS Christopher Robert Newby Newby
 19/08/89 HEAPS Sarah Robert Newby Clapham
19/08/89 MARKLEW Anthony Sml Abel Newby blank
 19/08/89 MARKLEW Hetty Abel Newby Newby
28/04/90 MARKLEW Anthony S Abel Newby Newby
26/08/89 METCALFE Annie William Gearstones Newby
26/08/89 METCALFE Sarah William Gearstones Newby
21/06/92 MOORE Richard Richard Crooklands blank
 19/08/89 NEWHOUSE Margt. Isabel John Newby Hall Newby
 19/08/89 NEWHOUSE Tom John Newby Hall Newby
 19/08/89 NEWHOUSE Mary John Newby Hall Newby
 19/08/89 NEWHOUSE Margt. Betty James Newby Cote blank
26/08/89 NEWHOUSE Thomas James Newby Cote Clapham
16/09/90 NEWHOUSE Mary Grace James Newby Cote Newby
20/06/92 NEWHOUSE John John Newby Hall blank
16/02/91 PRITCHARD Richard Richard Newby Cote blank
02/09/89 ROBINSON Eliz. Alice Richard Newby Newby
02/09/89 ROBINSON Mary blank Cold Cotes blank
02/09/89 SMITH Thomasine blank Cold Cotes blank
20/08/89 TAYLOR Mary Miles Newby Newby
20/08/89 TAYLOR William Miles Newby Newby
20/08/89 TAYLOR Thomas Miles Newby Newby
02/09/89 TAYLOR Sarah Ellen James Newby Newby
02/09/89 TAYLOR Margt. Annie James Newby Newby
16/02/91 TAYLOR Florence L Alice Newby blank
 19/08/89 unreadable Annie R D Metcalfe Croft House Austwick
21/06/92 WHITFIELD Barbara Miles Green Close blank
21/06/92 WHITFIELD Lena Miles Green Close blank
02/06/90 WHITHAM George blank Green Close blank
02/06/90 WHITHAM Samuel blank Green Close blank
 19/08/89 WILSHAW Grace Mary Scale Mire Newby
 19/08/89 WOODS Isabelle Christopher Newby Newby
 19/08/89 WOODS Jane Christopher Newby Newby
26/08/89 WOODS Elizabeth Christopher Newby Clapham
24/09/90 WOODS Margaret Christopher Newby blank